logo2Small
Kliknutím na fotografii ji zobrazíte v plném rozlišení
Představitelem páté generace střídavých traťových lokomotiv masově vyráběných v Rusku se měla dle podepsaných dohod z 21. září 2010 stát řada 2ES5. Transmašholding a Altom založili společné vývojové centrum, jehož jedním z prvních výstupů byla dokumentace ke stavbě prototypu již v roce 2011. Nově byla tato řada pojmenována Скиф = Skif. Výroba byla zamýšlena v Novočerkasku a tam se také další stroje do čísla 5 postupně vyrobily. Stroj s moderní asynchronní výstrojí, určený pro nákladní dopravu, se po pádu rublu stal pro RŽD stal enormně drahým, neboť se většina dílů dováží ze západní Evropy. Začátek provozu v tvrdých podmínkách a s personálem ne příliš nadšeným pro novou techniku byl velice krutý. Dokola se testovalo, upravovalo, stroje se přesouvaly, než padlo konečné rozhodnutí na ukončení výroby tohoto typu. Výroba poslední, páté lokomotivy, o kterou nebyl v provozu zájem se nakonec natahovala až do února 2015.
Tlak ruské strany na zlevnění vedl dodavatele k započetí výroby více prvků přímo v Rusku a k přiblížení celé koncepce jiné řadě populárních "Jermaků" (2ES5K). Nové zadání ve zkratce znělo: komponenty nacpat do inovované skříně a vytvořit novou levnější řadu 2ES5S s maximem dílů pocházejících z Ruska. To je ale již jiný příběh.
Dnes je všech pět dvojic "lodiček", jak jim v současném depu Timaševskaja na Severo-Kavkazké dráze říkají, pohromadě a vozí nákladní vlaky v okolí. Lokomotiva 2ES5-003 byla zachycena při průjezdu oblastí Rostova na Donu v mezistaničním úseku Protočnyj – Zekjonyj Lug, 1.10.2020.
© Igor Lagutin
Místo: Protočnyj – Zekjonyj Lug
Datum: 01.10.2020
Vloženo: 24.04.2021
1. obr. z 93 Do galerie
počet zobrazení: 265
(Zavřít okno)

ČS2-513, Tjumeň