logo2Small
Z času na čas sa na výkony PP Pardubice podarí dostať aj radu 750, dokonca v dvojčlennom riadení. Toto dvojča sa poslednú dobu nasadzuje najmä na přeloučský výkon, ktorý spočíva v obsluhe trate na Prachovice. Tam sa aj v utorok 13.12.2022 pozrela dvojica královohradeckých 750.013 + 750.275, ktoré vozili záťaž do prachovickej cementárne. V čele jedného z vlakov – Mn 83301 [Heřmanův Městec – HOLCIM Prachovice], v ten deň poslednou várkou zostávajúcich 5 vozňov ložených vysokopecnou troskou z Třinca až do cementárne, prechádzajú poza záhrady obytných domov miestnej časti Dolní Kostelec, patriacej k obci Kostelec u Heřmanova Městce. Táto trať (nie len) v tomto medzistaničnom úseku je vybavená traťovým zabezpečovacím zariadením, trojznakovým obojsmerným autoblokom – jedná sa o TZZ 3. kategórie.

Na fotke môžeme vidieť tú najviac typickú súčasť takéhoto TZZ, a tou sú oddielové návestidlá autobloku. V úseku Heřmanův Městec – Kostelec u Heřmanova Městce sa nachádza len jedno, označené teda v oboch smeroch ako posledné oddielové návestidlo autobloku, ktoré má funkciu predzvesti vchodového návestidla do nasledujúcej stanice. Autoblok bol na tejto trati uvedený do prevádzky v 80. rokoch 20. storočia po rozsiahlej modernizácií zabezpečovacieho zariadenia na celej trati a staniciach na nej s hlavným cieľom – zvýšiť kapacitu trate kvôli stále silnejšej nákladnej doprave do cementárne v Prachoviciach. Podľa niektorých zdrojov to bolo dokonca nie len iniciované, ale aj spolufinancované prachovickou cementárňou. Nákladná doprava síce zoslabla, no jeho prínos a tak isto absenciu v úseku Choltice – Heřmanův Městec rušňovodiči nákladných vlakov pociťujú, vzhľadom k pomalej traťovej rýchlosti – len max. 50km/h a na tieto pomery hustej osobnej doprave po Heřmanův Městec.

S blížiacou sa rekonštrukciou trate a teda aj TZZ bude jeho prevádzka zrejme ukončená a po vzore úseku Choltice – Heřmanův Městec bude nahradené TZZ automatické hradlo. Zdroje však uvádzajú aj plánované osadenie ETCS na túto trať, a to už v roku 2024, s plánovaným zahájením jeho výhradnej prevádzky od roku 2029. Spolu s tým bude okrem iného súvisieť aj plánovaná postupná výmena vozového parku používaného dopravcom ČD Cargo PP Pardubice a to vo forme nasadenia rady 742.7, ktoré sú už vybavené mobilnou časťou ETCS. Prvé autorizácie rušňovodičov PP Pardubice sa uskutočnili už začiatkom januára 2023, takže ich nasadenie bude čoskoro realitou.
© Peťo Káčer

750.013, Troubsko – Střelice dolní

Místo: Heřmanův Městec – Kostelec u Heřmanova Městce
Trať: CZ/015
Vlak: Mn 83301
Datum: 13.12.2022
flag CZČesko  »  750
36. fotografie z 961
Počet zobrazení: 520

750.014, Hájek