Značná časť veľkých miest vo svete trpí výskytom tzv. brownfieldov – teda plôch s nevyužitými bývalými priemyselnými alebo inými objektmi v blízkosti mestskej zástavby. Tak isto aj mesto Košice, ktoré síce z pohľadu svetového so svojimi niečo cez 230 000 obyvateľmi sa rozhodne neradí medzi tie najväčšie, no na Slovensku je tým druhým najväčším. A práve severná vstupná brána, okolie úseku hlavnej železničnej trate Ťahanovce–Košice sa už dlhé roky nachádza v nie príliš reprezentatívnom stave. Po ľavej strane sa okrem plochy s náletovými drevinami medzi parkom Anička, Hornádom a traťou nachádzala betonárka, ktorá bola zrovnaná so zemou a na jej mieste (ako môžeme vidieť na fotke) sa stavia nový objekt.
No po pravej strane sa nachádza od 90. rokov opustený a už značne zdevastovaný areál bývalého slávneho národného podniku. V rámci n. p. Slovenské magnezitové závody bola v roku 1947 započatá výstavba (nového) spracovateľského závodu, v ktorom prevádzka začala v roku 1951. Do toho sa magnezitová ruda vozila nákladnou lanovkou (ktorej zbytky a krytie železničnej trate vidíme v ľavom okraji fotky) postavenou z bane Bankov v roku 1949 a existencia jej torza je prítomná dodnes.
Ťažba a spracovanie magnezitu v Košiciach bolo veľmi úspešné a jeho export hlavne železnicou (kde zbytky vlečky môžeme vidieť v pravej časti fotky) bol zo 40 % výroby určený pre zahraničný trh. Bohužiaľ veľmi rýchlo sa tak vďaka prachu, ktorý vzniká pri spracovaní, Košice stali jedno z najviac znečistených miest v Československu. Situácia sa začala riešiť po výstavbe sídliska Ťahanovce (v pravo na kopci), ktoré bolo položené návetrne k magnezitke. Práve tieto ekologické dôvody viedli k ukončeniu ťažby a spracovania magnezitu, hoc jeho ložiská sa na Bankove nachádzajú dodnes.
No a práve túto kulisu pomaly definitívne do histórie odchádzajúcej industriálnej minulosti mesta Košice využil autor k zachyteniu asi jednej z posledných návštev pražskej 151.023 na vlaku EC 241 [Praha hl.n. – Košice], kedy do výhradnej prevádzky ETCS na českých tratiach, znemožňujúcej priame nasadenie týchto strojov nevybavených mobilnou časťou, ostávalo 5 dní.