Solkanský most je jednou z nejkrásnějších a nejznámějších staveb na trati z Terstu do Jesenice. Jeho střední část postavila rakouská firma Redlich & Berger, boční viadukty pak místní firma Sard & Lenassi. Původně se zde počítalo s ocelovým obloukovým mostem, později však bylo rozhodnuto pro kamenný. Již během výstavby se objevilo několik problémů. Podloží, na kterém měl být postaven základ nosného oblouku, nebyl dostatečně pevný, aby unesl tak velké zatížení, a tak musela být linie mostu mírně posunuta. Tím se také zvětšil rozměr oblouku, který tak měří 85 metrů. Na jeho postavení si vyžádalo 1 960 m³ kamenných bloků z mušlového vápence. Opracované kvádry, které měly rozměry 0,2 m³ až 0,7 m³ a hmotnost od 800 kg do 2 100 kg, byly uloženy za 18 pracovních dní. Stavba celého mostu byla odhadnuta na 1,1 mil rakouských korun. Jeho slávu, která se rozšířila po celé monarchii, zastínilo už po pár letech vypuknutí první světové války. V roce 1917, během šesté Sočské ofenzívy, byl most podminován a těžce poškozen. Italové jej začali obnovovat v roce 1925 a provoz byl mezitím umožněn po provizorní železné konstrukci. Most byl ostřelován i za 2. světové války, ale naštěstí neutrpěl větší škody a nakonec byl obnoven v roce 1954. Po sto letech je stále největším kamenným obloukovým mostem na světě. Jde o konečný produkt rakouské mostní školy a poslední z generace velkých železničních mostů postavených na přelomu devatenáctého a dvacátého století na železnicích Rakouska-Uherska. V roce 1985 byl most zařazen mezi technické památky s památkovou ochranou. Po osamostatnění Slovinska v roce 1991 byl převeden pod správu Slovinských železnic.
Celková délka mostu je 220 m. Od jihu jsou postaveny dva oblouky s rozpětím 10 m, následují tři oblouky s 12 m a střední oblouk, který překlenuje řeku Soča ve výšce 36 nad její hladinou. Viadukt pokračuje 12 m obloukem a dále dvěma 10 m oblouky.
Na snímku ze 7. srpna 2024 se na tomto impozantním mostě představuje nákladní vlak 56235 [Anhovo – Nova Gorica] v jehož čele stanula lokomotiva 664.120. Na pozadí se na úpatí kopce Hum jasně vyjímá kamenolom, kde těží společnosti Alpacem Kamnolomi, d.o.o.