logo2Small
Mimořádná událost, Canopus má všechny vozy! I tak se dá okomentovat situace, ke které došlo dne 15. března 2023, kdy by vlak EC 459 "Canopus" relace Zürich HB – Praha hl.n. zachycen nedaleko zastávky Praha-Sedlec.
Téměř v každém grafikonu existuje vlak, jehož skutečné řazení bývá od toho plánovaného značně odlišné. Dnes již pamětníci si jistě vzpomenou na vlak EC Avala, kde se vlivem laxního přístupu srbských železnic objevovalo vše, co bylo k dispozici a bylo schopno provozu v zahraničí, nicméně na ještě vyšší úroveň se situace dostala poté, co se na obnoveném nočním spojení Prahy, Drážďan, jižního Německa, Basileje a Curychu začal krom Českých drah podílet německá dceřinka americké společnosti RDC. Ta totiž disponuje flotilou vozů řady Bvcmz, které jsou již zřejmě za hranou životnosti a na výkon do Prahy téměř nejsou nasazovány.
Během 60. (!) a 70. let bylo pro Deutsche Bahn vyrobeno 467 lehátkových vozů řady Bcüm243, z nichž část byla od poloviny 90. let až do roku 2006 zmodernizována a následně přeznačena na řadu Bvcmz248. Provoz vozů byl ukončen spolu s ukončením provozu sítě nočních vlaků CityNightLine v prosinci roku 2016, nicméně většina vozů byla odprodána a dodnes jezdí od Rumunska po Švédsko. Společnost RDC Asset GmbH vlastní vozů této řady celkem 21, nicméně vyšší prioritu mají noční vlaky Hamburg–Stockholm, Zürich–Amsterdam či vnitrostátní autovlak Hamburg–Lörrach a autorovi není známo, kdy by mohl být počet disponibilních vozů natolik vysoký, aby se na lehátkový vůz na zmíněném vlaku dalo spolehnout.
Sluší se dodat, že za vozy, udržované v Basileji, byla v měsíci lednu vystavována náhrada v podobě švýcarského vozu první třídy řady Apm, jenž vlastní přímo dopravce SBB a se kterým se dříve bylo možno v Česku plánovaně setkat do června roku 2001. Očekávalo se, že se v průběhu zmíněného měsíce situace zlepší, nicméně nestalo se tak a o to větší historickou hodnotu lze tomuto snímku přikládat.
© Martin Šarman

193.291, Tišnov – Dolní Loučky

Místo: Roztoky u Prahy – Praha-Sedlec
Trať: CZ/090
Vlak: EC 459
Datum: 15.03.2023
flag DENěmecko  »  193
40. fotografie z 85
Počet zobrazení: 649

193.292, Benešov u Prahy