logo2Small
Noční vlak „Good Night Train“ belgicko-nizozemského družstva European Sleeper již pomalu začíná patřit k běžnému koloritu grafikonu vlakové dopravy 2023/2024. Ačkoliv mělo v novodobé historii přímé spojení Prahy s Nizozemím mnoho podob, historie té dnešní se začala psát dne 25. března 2024, kdy byl do té doby několik let provozovaný noční vlak v relaci Brusel – Amsterdam – Berlín prodloužen přes Drážďany do Prahy.
Jak se na takový noční vlak sluší, k dispozici jsou vozy lůžkové, lehátkové i klasické sedačkové, ve vlaku je řazen též speciální kombinovaný vůz s lehátkovými oddíly a prostorem pro přepravu jízdních kol a v přípravě je též řazení vozu restauračního, neboť samotná cesta z Prahy do Amsterdamu trvá zhruba 12 hodin a do Bruselu ještě o tři hodiny déle. Souprava vlaku je velice „lowcostového“ provedení – o lůžkových vozech z roku 1955 již bylo na tomto webu pojednáváno zde, vozy lehátkové pochází buďto z roku 1968 a postupně se od německých drah dostaly přes několikaleté působení na vlacích Bratislava/Praha – Humenné a zpět zpátky k soukromému německému pronajímateli, anebo pak jde o vcelku slušně zmodernizované vozy z počátku 70. let, jež byly v 90. letech upraveny pro provoz autovlaků (vyznačují se tak mj. pouze 5 lehátky v kupé) a disponují též klimatizací. Cyklovůz a „sedačkový“ vůz je možné si pamatovat z provozu vlaků CityNightLine, neb vozy obou řad do Prahy pravidelně zajížděly a zatímco nasazení cyklovozů bylo možné pozorovat již od počátku provozu tohoto vlaku do/z Prahy, sedačkové vozy řady Bomdz236.9 se z neznámého důvodu na tomto vlaku objevily teprve nedávno.
Za opravdu extrémní náhodu, která by nenapadla ani sebebláznivějšího nadšence, neboť na první pohled nedává takřka žádnou logiku, lze považovat zařazení modrého vozu se zeleným pruhem. Ten totiž vlastní společnost, která s tímto vlakem neměla a nemá nic společného a jeho výskyt je zřejmě důsledkem dočasné absence sedačkových vozů, jak je zmíněno o odstavec výše. Jde totiž o německý vůz řady Bimz ze slavného projektu vlaků InterRegio, jež byly v provozu v letech 1988–2006 a patřily k tomu nejúspěšnějšímu, co na německé koleje kdy vyjelo. Provoz vozů této řady ustal u DB v průběhu roku 2020, bylo ale možné na ně ještě narazit v různých náhradních soupravách a zvláštních vlacích, nikoliv však již v režii DB.
Rozepisovat projekt nočního spojení Berlína a Stockholmu by bylo zdaleka nad možnosti tohoto už tak nestručného popisku, v krátkosti je ale vhodné zmínit, že tento vlak zajišťují švédské železnice se svým německým partnerem RDC, který pro tento noční vlak poskytuje své vozy. Ty ve větší míře pocházejí rovněž od DB, ale z důvodů administrativních komplikací je vlak stále veden v provizorním řazení a například klasické vozy s místy k sezení jsou dodnes nahrazovány vozy lehátkovými, jenž jsou se sklopenými lehátky vedeny jako vozy sedačkové. Děje se tak kvůli prozatímní absenci schválení vozů řady Bimz v Dánsku (byť ty tam ještě před 25 lety pravidelně zajížděly) a ačkoliv jsou již tyto vozy pro zmíněný výkon připraveny, využití zatím nemají a dočasnou zápůjčkou tak zřejmě lze vysvětlit situaci, jak se vůz čísla 22-91 327 dostal na noční spoj Brusel–Praha.
Onu zvláštní událost zachytil autor dne 27. dubna 2024, kde je modrý vůz s patrným zeleným pruhem s bílým logem SJ zařazen jako čtvrtý vůz za lokomotivou. Zájemci o výskyt netradičních osobních vozů na území Česka si jistě vybaví vlak EN 458/459 "Canopus", kde bývá obdobně modrý vůz (avšak bez zeleného pruhu) zařazen jako lehátkový v relaci Praha–Curych a opačně. I ten vlastní RDC, servis v něm ale zajišťuje česká společnost JLV.

186.182, ES 453 "European Sleeper" [Bruxells-Midi – Praha hl.n.], Roztoky u Prahy – Praha-Sedlec, 27.04.2024
© Martin Šarman
Místo: Roztoky u Prahy – Praha-Sedlec
Trať: CZ/090
Vlak: ES 453
Datum: 27.04.2024
flag DENěmecko  »  185, 186
1. fotografie z 42
Počet zobrazení: 979

186.291, Praha-Holešovice