
Cukrová trstina patrí už po stáročia medzi veľmi významné plodiny pestované v Egypte, konkrétne v úrodnom údolí a delte Nílu. Po jej dovezení z Indie si našla veľmi dobré podmienky na jej pestovanie, pretože sú nenáročné, keďže je to v podstate tráva, ktorej plné steblá dosahujú výšku 2 až 4 metre. Dreň je bohatá na sacharózu, fruktózu a glukózu a taktiež obsahuje tuk, organické kyseliny, pektín a škrob. Okrem prioritnej výroby cukru sa používa aj výrobu etanolu alebo melasy a jej odpad sa vie používať ako ekologické palivo.
V krajine sa nachádza niekoľko veľkých cukrovarov, do ktorých sa okrem cestnej dopravy dováža trstina aj po železnici. V miulosti veľmi rozšírené úzkorozchodné miestne dráhy pre konkrétne cukrovary sú na veľkom ústupe, no napríklad cukrovar v meste Kom Ombo (patriaci štátnej spoločnosti Egyptská spoločnosť pre cukor a chemické produkty (ESIIC)) patrí medzi tie, ktoré využívajú aj dopravu formou "manipulačných" vlakov Egyptských národných železníc (ENR) po tratiach normálneho rozchodu.
Tieto vlaky, kde jeden z nich môžeme vidieť aj na fotografií, sú zložené z dvojosých klanicových vozňov, do ktorých sa v jednotlivých staniciach na manipulačných koľajách nakladá cukrová trstina. Tá sa potom pri jednotlivých manipuláciách po ceste "pozbiera" a odvezie do cieľovej stanice, kde dojde k prestaveniu na vlečku. Nutné podotknúť, že počas jazdy takého vlaku dochádza k občasnému uvoľňovaniu stebiel trstiny a k zvýšenému prášeniu z prepravovaného nákladu.
K vozbe takýchto "manipulákov" sa spravidla používajú v Egypte mnohopočetné "Henschely" typu AA22T nemeckej výroby. Vo štvrtok 13.02.2025 sa rannej prepravy zhostil kus s evidenčným číslom 3074 a potiahol proti prúdu Nílu (na pozadí) okrem dvoch služobných presne 19 ložených vozňov cukrovou trstinou.
Tento vlak, zachytený kúsok za zastávkou Al-Ramady, bol fotografom zachytený s nie príliš výraznými, ale za to zaujímavými starovekými ruinami. Tie sa nachádzajú na kopci nad riekou Níl voľne prístupné, no na ich ideálne pozorovanie je turistmi využívaná práve plavba loďou po Níle. Ich bližší popis, vďaka ich anonymite a slabej informovanosti je ťažko dohladateľný, keďže sa jedná o jednu z mnohých podobných "atrakcií" v Egypte. No egyptská vláda sa vzhľadom k nedostatku financií na množstvo podobných nálezísk snaží venovať pozornosť tým známejším, alebo situovaným bližšie k turistickým centrám.