Fotogalerie lokomotivy.net

Náhodné fotky z galerie
TOPlist
Celkem komentářů: 3365
Starší >>
Výpis komentářů 1-100

Fotka Kdy: Od: Komentář:
754.077/46 18:55:23 31.05.2026 Petr Jetelina Určitě nechci kritizovat popisek, je to jen doplnění informace (nikde jinde už tyto vozy nejezdí).
754.077/46 09:34:07 30.05.2026 Ondřej Foldyna Proto je v popisku psáno: ,,jedná se o jedno z posledních nasazení těchto vozů na síti SŽ''.
754.077/46 20:42:45 29.05.2026 Petr Jetelina Bdt280 lze ještě potkat na dělnických vlacích z Plzně do Domažlic.
162.117/6 10:34:46 26.05.2026 Jonáš Sikora v kolik hodin jede přes Čiernú nad Tisou?
TE33AC-3007/72 19:42:31 21.05.2026 Michal Kozuk Adame, o výrobě vozů v NDR (Gö, Btz, Halle-Amf) a v Polsku (HCP - rovněž "stodoly") pro SŽD se toho na netu válí požehnaně, ať už jde o ruskojazyčná fóra, stránky se "spisky podvižnogo sostava", případně německá fóra, takže nebudu nosit dříví do lesa. Dále existují knihy, katalogy vozů SSSR, prospekty výrobců, dokumenty v německých archivech... Něco z toho je opět digitalizováno a vystaveno na netu, něco se holt musí v papírové formě poshánět buď na místě, nebo po různých portálech. Bautzen vyráběl v 50. letech vozy SVPS (podvozky Görlitz, event. Ammendf), ale ty byly do obrysu RIC, trochu podobné těm našim WL z téže doby. Bautzen vyráběl i stodoly - pro Čínu, Görlitz pro SŽD např. typ 40 K/e a částečně i do Číny. Dál v Görlitzu dělali pochopitelně známé RICové WL pro SŽD. Těžiště výroby "stodol" jinak opravdu bylo v Ammendorfu - od roku 1948 je klepali tuším až do roku 1996. K označení na vozech ČFM: to, že je na té stodole napsané UIC číslo, ještě neznamená, že vůz může neomezeně "kurzovat" na tratě 1435. To tak možná na tratě 1435 jsoucí dodnes v západní části býv. SSSR.
TE33AC-3007/72 13:56:25 21.05.2026 Adam Vanting Pro provoz vozů obrysu 1-VM na tratích o rozchodu 1435mm jistá omezení bezesporu platí, nicméně v textu je zmíněno "bez dalších výjimek", čímž je myšleno na každodenní bázi. Vycházím i z úvahy, že zelené vozy na sobě označení UIC nemají nikde uvedeno, ale zda to je jen formalita a (neuvedené) označení UIC měly všechny vozy CFM, to netuším.

Za doplnění poznámky děkuji. Předpokládal jsem, že všechny "stodoly" vznikly pouze v Ammendorfu, ale máte-li informace o tom, které vznikly v Görlitz, budu jedině rád.

Že "stodoly" vznikaly i v Tveru dobře vím, stejně tak i jak je poznat. V textu je ale uvedena zmínka pouze o skupině vyjmenovaných vozů, předpokládal jsem tedy, že je zřejmé, že věta "Vozy byly shodně vyrobeny v NDR", které předchází výčet vyjmenovaných vozů, se vztahuje pouze k těmto vyjmenovaným vozům.

Pro zajímavost, jedna "stodola" z Tveru v Bukurešti v roce 2007 -- http://www.railfaneu... "stodoly" v provedení kupé, vyrobené v Tveru, jsem ale v Moldavsku neviděl už léta. O existenci a provozu těchto vozů do zahraničí v minulosti tak existuje poměrně jasný důkaz, ale dnes u CFM existují tverské "stodoly" pouze jako plackarta.
TE33AC-3007/72 14:46:32 20.05.2026 Michal Kozuk Dovolím si drobný dotaz na autora, jak přišel na to, že tyhle vozy mohou bez omezení jezdit po kolejích 1435 mm. A ač neptán, dovolím si i drobnou poznámku k výrobě - obecně je znám největší výrobce Ammendorf, ale vozy pro SSSR dělal pro NDR i Görlitz. Ne vždy, pokud je na skříni vozu napatronovaný "Ammendorf", tak jde o výrobek této vagónky. Navíc, "stodoly" následně vyráběla i vagónka v ruském Tveru. Píšu to proto, že i "stodoly" z Tveru jezdí (jezdily) u ČFM.
742.215/2 10:48:27 28.04.2026 Peťo Káčer Ráno najviac, ale aj behom dňa sa občas objavili. Ale len v zime. Koncert to bol slušný aj tu, v tom tichu po ránu.
742.215/2 16:17:19 27.04.2026 Jakub Hasák Parádně zachyceno! Slétali se tam ráno i večer? V Opavě východ jsme jeden rok měli žáby. Když večer nastal klid, tak to byl slušný koncert.
753.781/8 08:34:47 07.04.2026 Martin Keppert Martine, jsou tyto TSS brejlovce pořád v Srbsku? Všiml jsem si, že 781 jsi tam fotil i vloni.
193.132/0 15:47:13 22.03.2026 Miroslav Volek Díky za aktuální doplnění informací.
193.132/0 19:34:22 17.03.2026 Matej Budaj ZSSK má k dnešnému dňu 8 Vectronov ktoré majú na sebe sériu polepov s našimi vrcholmi. Minulý rok to boli stroje 7193.131 - 135. Tento rok však asi k prekvapeniu všetkých na novo príchodzie stroje 7193.141-143 zduplikovali polepy so slovenskými vrcholmi, 141 = Lomnický štít, 142 = Kriváň, 143 = Gerlachovský štít. Na 144 a 145 ktoré minulý týždeň prišli z Nemecka do Bratislavy sa dá teda očakávať že aj tieto 2 stroje dostanú zvyšné dva polepy z tejto série a ich počet pri ZSSK teda bude 10.
EL2-07/1 10:22:19 16.03.2026 Martin Keppert Jako obvykle moc zajímavé fotky a čtení.
Jen doplním, že v souvislosti s těžbou uhlí a výstavbou elektráren v této lokalitě byla v roce 1966 spuštěna i první (a poslední) polská hliníkárna, ležící mezi městem Konin a stejnojmennou elektrárnou. Provoz elektrolýzy ukončen 2009 (vysoké ceny energie), teď tam funguje nějaká hliníková hutní druhovýroba v režii švédské firmy Gränges.
3113/0 10:33:30 06.03.2026 Martin Keppert Pěkná série.
Nevíte někdo něco o plánované modernizaci těchto lokomotiv v režii Škody? Už se jim z toho podařilo vycouvat, nebo se něco děje?
ES44C4.6718/0 20:02:13 27.02.2026 Jakub Hasák Dík za upřesnění, dobrá zajímavost.
ES44C4.6718/0 19:40:20 27.02.2026 Honza Janda Stožáry jsou vyšší než u nás ale zas ne nějak extra. Zde vlevo je svah, na kterém je ještě sloup. Vpravo pak vedení klesá a sloup je v "normální" výšce. Zajímavostí, že se jedná o vedení 500 kV, které ale není nejvyšší, co používají. To dosahuje hodnot až 760 kV... Pro porovnání u nás nejsilnější je "jen" 400 kV.
ES44C4.6718/0 11:58:05 26.02.2026 Jakub Hasák Zaujalo mě mimo jiné i elektrické vedení přes trať, dobře zamaskované v krajině. To visí na nějakých hodně vysokých stožárech, nebo jsou po stranách strmé kopce?
127.676/0 22:39:19 19.02.2026 Matěj Menšík Zdravím. Nevíte, jak to jezdí teď? Jak často a v jakých oblastech lomu? Předem díky
750.308/61 21:22:57 31.01.2026 Jakub Hasák Tři "krkonošské rajky" (ne z tohoto vlaku) zamířily už 30. července 2024 do Krnova. Jedna pak v lednu 2025 skončila v Keramostu (Obrnice), jedna stojí dosud v Krnově, a jedna najde nový domov u KHKD - ale ta bude!
T669.1041/22 19:15:50 06.01.2026 Petr Jetelina Drobné upřesnění, vlak Plazh - Elbasan byl zrušen 7. února 2025 po vykolejení. Vlak do Peqinu byl zaveden 6. června a zrušen 3. listopadu.
ZZN 301/35 15:12:50 31.12.2025 Miroslav Volek Jedna nástupištní hrana pro výstup a druhá pro nástup. U ostrých jízdních dob je každá sekunda zkrácení pobytu na zastávce vítána.
ZZN 301/35 12:11:03 31.12.2025 Jakub Hasák A co Alžířany vedlo k instalaci pluhů, používaných na 810 v Československu? Ty "děravé" se nakonec neosvědčily?
163.234/20 22:07:25 20.12.2025 Matěj Karkoška Tak to jaké máš štěstí na Hrášek
754.080/28 14:43:15 20.12.2025 Jan Šantrůček Vsadíl bych se, že z tohoto ;-)

https://mapy.com/cs/...

Vzhledem k autorovu příjemní (a nemyslím to nijak zle) je vcelku pochopitelné, že s tím nemá problém.. :-D
754.080/28 21:28:55 19.12.2025 Jakub Štěpán Jaroš je toto foceno z dronu?
2TE116-1654/40 10:57:08 19.12.2025 Martin Keppert Michale, díky za super informace o tamní evidenci vozidel :-)
2TE116-1654/40 15:52:29 17.12.2025 Martin Šarman Připomínky opraveny a zapracovány. Děkuji za věcný a přínosný komentář, pánové.
2TE116-1654/40 15:26:19 17.12.2025 Michal Kozuk Ad Martin K: ano, prodej do Ruska z Norilsku je evidentní chyba, Norilsk je samozřejmě taky v Rusku. ;) Akorát ta mašina nejspíš nikdy nepatřila RŽD, to je zavádějící. V Rusku sice stále platí, že podnikové vlečky se evidují jako obvod příslušné dráhy RŽD, pokud tam dochází k nějakému dopravnímu přímému styku, ale to automaticky nezakládá žádný majetkový vztah RŽD k vozidlům toho podniku. Podle ruskojazyčných webů ta mašina tedy "patřila" (i to "patření" nutno brát s rezervou) soukromníkovi "Trans-servis, s.r.o.", který je na vlečkách té rjazaňské elektrárny něčím jako "provozovatelem drážní dopravy". Tím, že mašina měla přechodnost na síť RŽD, tak akorát dostala počítačové číslo dle CT-950 (a svítí v evidenci Moskevské dráhy, ale jako vlečkové vozidlo rjazaňské GRES), ale tím její vztah k RŽD podle mě začíná a končí. Je to (byla to) pořád soukromá mašina - v Norilsku, i v Rjazani.
2TE116-1654/40 11:49:33 17.12.2025 Martin Keppert Jen si dovolím poopravit, že věta "2012 byla prodána do Ruska" nedává smysl a mělo by být "prodána Ruským železnicím" nebo RŽD, protože Norilsk je taky v Rusku :-)
111.007/0 23:11:31 08.12.2025 Jakub Hasák 5. prosince 2025 byla v kovošrotu Trojek Ostrava ukončena šrotace lokomotivy 111.007.
TEM2U/0 00:09:12 07.12.2025 Petr Jetelina Stejnou situaci jsme zažili 1. října letošního roku, když jsme šli náhodou kolem.
Starší >>


Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Přihlásit trvale
Registrace
Zapomenuté heslo
Lokomotivy.net na Flickru
Lokomotivy.net na Facebooku
Mapa železničních fotografií
Vyhledávání fotografií
Stroj / Řada:
Místo:
Rozšířené vyhledávání
Magazín Provoz 1/2016

https://lokomotivy.net   2005–2026   Kontakty
Všechny fotografie jsou duševním vlastnictvím jejich autorů.
Tento web používá cookies pro uložení Vašich preferencí grafického vzhledu a jazyka a informací nezbytných pro trvalé přihlášení.
Some icons by Yusuke Kamiyamane. Licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License